Uroczystości Odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyż Świętego w Łaskarzewie – to szczególny dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci i życiu. ,,Niech krzyż, który swoimi ramionami łączy niebo z ziemią i ludzi między sobą, rozrasta się na naszej ziemi w wielkie drzewo przynoszące owoce zbawienia ,, Jan Paweł II , Siedlce, 10 czerwca 1999 r. Wszystko co wielkie i piękne rodzi się przez cierpienie. Jan Paweł II w 10 rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki pisał : „Ten kapłan-męczennik pozostanie na zawsze w pamięci naszego narodu jako nieustraszony obrońca prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka”.
Pozostają w pamięci naszego narodu ci, którzy zginęli w 1940 r. z rąk NKWD. Pozostają w pamięci synowie i córki naszego narodu, zdążający na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej 10.04.2010 r., którzy zginęli w katastrofie samolotu TU -154 w Smoleńsku. Łączymy tę wielką ofiarę złożoną na ołtarzu Ojczyzny z ofiarą Jezusa Chrystusa, która zrodziła poranek zmartwychwstania. Ta śmierć naszych synów i córek narodu polskiego niech będzie źródłem naszego życia – mówił ks. kan. Edmund Szarek na rozpoczęcie uroczystości 09.09.2012 r.
Krzyż pątniczy bł. ks. Jerzego został poświęcony 23.04.2012 r. w Sanktuarium bł. ks. Jerzego na Żoliborzu przez ks. Bp. Tadeusza Pikusa przy udziale przedstawicieli par. Łaskarzew – Strażaków, Harcerzy, Skautów, ks. Edmund Szarek. Krzyż został przyniesiony przez Służby Totus Tuus z Żoliborza wraz z pielgrzymami parafii Łaskarzew 09.09.2012 r. z Izdebna do Kościoła parafialnego. Pielgrzymkę prowadził ks. Łukasz. Uroczystości prowadził ks. Janusz Mazurek, sprawy porządkowe i liturgiczne ks. Leszek Przybyłowicz.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. prałat Tadeusz Bożełko – kustosz i proboszcz sanktuarium bł. ks. Jerzego na warszawskim Żoliborzu, oraz ks. prałat Sławomir Niewęgłowski kapelan WP z Lublina i ks. kan. Roman Czermański prob. parafii Piotrków Trybunalski. Na zakończenie nabożeństwa uhonorowano ks. proboszcza medalem ,, Zło dobrem zwyciężaj ,, który przyznał ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki za szerzenie pamięci o męczennikach, bohaterach i ofiar stanu z poświęceniem służących Bogu i Ojczyźnie.
Po Mszy św. celebransi i wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli w uroczystej procesji z Krzyżem Pątniczym i Relikwiami bł. ks. Jerzego pod Krzyż Katyński. Nastąpił obrzęd poświęcenia Krzyża Katyńskiego, tablicy Katyńskiej i tablicy Smoleńskiej. Złożono urny z ziemią Katyńską, Smoleńską i z grobu bł. ks. Jerzego. Przemawiali : P. Burmistrz Miasta Łaskarzew – Lidia Sopel – Sereja, Poseł Grzegorz Woźniak, Poseł Adam Kwiatkowski, Przew. Komit. Katyńskiego Andrzej Melak, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.
Na uroczystości przybyły tłumy mieszkańców Łaskarzewa i okolic, rodzina ks. Jerzego, politycy, samorządowcy, księża zaproszeni, księża dek. Łaskarzew, przedstawiciele Rodzin Smoleńskich, Rodzin tych którzy zginęli w Katyniu. Kościelna Służba Porządkowa ,, Totus Tuus ,, i wielu zaproszonych gości, którzy uczestniczyli w tym doniosłym wydarzeniu - które przyszły zachęcone słowami bł. ks. Jerzego ,, Zło Dobrem Zwyciężaj ,, . ,, Bogu na chwałę-ludziom ku pożytkowi ,,.
Krzyż katyński z podstawą i tablicami zaprojektowano na plebanii w Łaskarzewie. Prace kamieniarski z Polika gm. Maciejowice P. Edward Liberda z synem Piotrem i pracownikami. Napisy na krzyżu i tablicach wykonał P. Jacek Janiszewicz z Dęblina. Zagospodarowanie terenu wokół krzyża wykonał ks. Janusz Mazurek i P. kościelny Paweł Paszkowski. Tablica Smoleńska została wykonana na pamiątkę beatyfikacji Ojca św. Jana Pawła II ( of. Lesław Majewski ). Tablica Katyńska – parafianie Łaskarzewa.